Woda jest, kask też, odpowiedni strój – jest. Jeśli wybierasz się na przejażdżkę po mieście, to taki zestaw w zupełności wystarczy. Kiedy jednak myślisz o całodniowej wyprawie za miasto, zastanów się, czy nie poczułbyś się lepiej, mając do dyspozycji choćby niewielki zestaw naprawczy, który uratuje Cię w sytuacji, kiedy zerwie się łańcuch, pęknie dętka lub hamulce ulegną poluzowaniu. Dziś podpowiadamy, jakie narzędzia warto zabrać na dłuższą wycieczkę rowerową.
Profilaktyka przede wszystkim, czyli zadbaj o domowy serwis
Z pewnością znasz powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. To samo dotyczy Twojego jednośladu – wielu awariom w trasie można zapobiec, stawiając na kompleksowy przegląd roweru przed udaniem się w trasę. Do niezbędnych czynności należy tu sprawdzenie stanu łańcucha, zużycia klocków hamulcowych, naprężenia linek, dokręcenia kół i oczywiście oświetlenia. Warto zadbać o koła – jeśli mamy jeździć po leśnych drogach – lekkie spuszczenie powietrza poprawi ich przyczepność, na szosach zaś zdecydowanie lepiej sprawdzą się twardsze koła.
Co warto spakować jako podręczny zestaw naprawczy?
O tym, co zamierzasz zabrać ze sobą jako rowerową apteczkę pierwszej pomocy, w dużej mierze decyduje przede wszystkim pojemność sakwy lub plecaka. Na pewno nie powinno zabraknąć w nich łat, kleju, czy wreszcie – samej dętki lub nawet dwóch (zestawy naprawcze to ostateczność, zwłaszcza jeśli nie zamierzasz zawrócić z trasy). Przy tym warto znać budowę swojego jednośladu, a szczególnie kół – jeśli używamy dętek z wentylem samochodowym Schradera, to zawsze możemy wymienić je na model z zaworem Presta. W druga stronę to już nie zadziała ze względu na mniejszy otwór w feldze. Przyda się także zestaw łyżek do ściągania opon – ręcznie jest naprawdę ciężko to zrobić.
Pompka – banalny, ale jakże ważny gadżet
Pompka rowerowa powinna być wyposażona w odpowiedni zawór dopasowany do wentyla w dętkach, jakie mamy w naszym jednośladzie. Tym, którzy nie mają 100% pewności, czy powinni wybrać końcówkę samochodową, czy wystarczy standardowa proponujemy zakup pompki z przejściówkami. Warto pamiętać też o tym, że im mniejszy model, tym więcej czasu poświęcimy na napompowanie nowej dętki.
Multitool, łańcuch i skuwacz
Z pewnością słyszałeś o przydatnym gadżecie, jakim jest multitool. To taki niby scyzoryk, który, w zależności od modelu, może być wyposażony w różne przydatne dodatki. Są tu śrubokręty, czasem kombinerki, klucze do szprych i wiele innych narzędzi ratujących w trudnych sytuacjach, przydatnych np. podczas zakładania łańcucha. Sam łańcuch też warto mieć w zanadrzu, a do niego – skuwacz. Wówczas nawet zerwanie tego elementu nie będzie w stanie przeszkodzić nam w dalszej wyprawie. A dla tych, którzy mają więcej miejsca, polecamy jeszcze opaski zaciskowe i taśmę izolacyjną do doraźnego mocowania poluzowanych części.
Jeśli jednak sam do końca nie masz pewności czy Twój jednoślad jest sprawny w 100% lub któraś z części uległa awarii – zapraszamy do skorzystania z profesjonalnego serwisu dla rowerów crossowych, miejskich, elektrycznych, MTB oraz innych.